מפגש 251 – 30.12.2022

במעלה הדרך ל"מגדלור" נסעו לפנינו 3 מכוניות. יופי, אמרתי לשמוליק, יש מטיילים. בחניה גילינו שבמכוניות נמצאות 7 נשים יקרות מתנועת "נשים עושות שלום" שבאו בכוונת מכוונת ל"מגדלור". סידרנו את הכסאות במעגל, שמוליק בעמדת התה (אולי לראשונה מאז יסוד ה"מגדלור", התה נחלט לפני הקפה!) ורבקה, שכבר ביקרה כמה פעמים, מבקשת ממני לספר על עצמנו "כי יש כאלה שעדיין לא מכירות את המגדלור" (כן, קשה אולי להאמין, אבל זאת עובדה כואבת, יש כאלה שלא מכירות/ים את ה"מגדלור").
סיפרתי, עניתי על קצת שאלות, גילינו מכרות/ים משותפות/ים, מתחום עיסוקנו וממרקם חיינו (1. בגלל שזה הטבע הישראלי לגלות מיד מכרות/ים משותפות/ים 2. כולנו באותו מעגל פעילות/ים בעניין שאנחנו עוסקות/ים בו). כשהגעתי לדבר על ראמי, בתיה, שהיא גם מנע"ש וגם תושבת האזור, החלה לספר על פרוייקט שראמי היה שותף בהתהוותו:
בתיה גרה קרוב לגדר, ומצלמת את האזור כבר הרבה שנים. לעתים, היא מפנה את מצלמתה גם לכיוון עזה. בשלב מסויים עלה בה רעיון לקיים תערוכה של צילומיה. היא חשבה שאם כבר להציג תערוכה שבוחנת צד אחד של הגדר, אולי כדאי לשלב אותה עם חובבי צילום מצידה השני של הגדר. פירסמה באינטרנט, והגיעו אליה כמה תגובות. גם תגובה של רופאה הולנדית מארגון "רופאים לזכויות אדם" שנכנסה מידי פעם לעזה. נוצר הקשר עם ראמי שעניין כמה צלמים מקומיים. חלקם קיבלו "רגליים קרות" ולא רצו להמשיך את הקשר. אחד נשאר. בתיה "תארח" את צילומיו בתערוכה. הם החליפו ביניהם תמונות ובתיה אומרת שיש תמונות שממש משלימות זו את זו. למשל אותו מקום מצולם על ידה מכיוון ישראל ועל ידו מכיוון עזה. בתיה אומרת שהמחשבה שהם כל כך קרובים וכל כך רחוקים – מתסכלת. הוא מאד רוצה לצאת לתערוכה אבל לא יכול. את התערוכה מקדם בהתנדבות משרד פרסום גדול שנרתם לפרוייקט.
בינתיים הצטרפו למעגל מארק, ויויאן, מלכי ובלה. לצערי, לאחר דבריה של בתיה, החליטו נשות השלום לצאת לדרכן (הארוכה) בחזרה לבתיהן בצפון. הן הגיעו אלינו אחרי שכבר פקדו את מעגל יום השישי ב"חץ השחור". בהחלט הספק מרשים.
נותרנו ה"קבועים" הקל"בים. ויויאן העלתה את נושא המפגש שהתקיים במועצה האזורית משגב שעניינו ניצול ההזדמנות בכינון הממשלה החדשה ליצירת התיישבות יהודית בגליל, בהובלת עמותת ימין ובהשתתפות נציגי התנועה הקיבוצית ותנועת המושבים. הנושא התפרסם בטור דעה שהעלה העיתונאי והסופר עודה בשאראת בעיתון הארץ. ויויאן ועוד כמה אנשים שלחו תגובה לעיתון. מקווים שתתפרסם בימים הקרובים. יתכן שתצא עצומה לחתימה נגד המהלך וכולן/ם מוזמנות/ים לחתום. התפתח דיון שהתרחב לעניינים נוספים שמבצבצים ומתרבים בהקשר הגזלני ה"ציוני".
היינו הפעם: ארנה, תמר, עדנה, רבקה, סיגל, בתיה, חיה, ויויאן, בלה, מלכי, מארק, עודד, שמוליק.
כתב: עודד