מפגש 197 – 24.12.2021

בעוד אנחנו מתיישבים, עודד מעדכן על אירוע ב- 7 לינואר: מפגש ארצי של אירגוני שלום בשדרות. רוני אומרת שיש כנראה קרוב ל- 400 תנועות וארגוני שלום בארץ. הכנס יחולק לשלושה חלקים: המגדלור יציג את עצמו שם, על ידי ג'אבר ורמי או עודד. בחלק השני הרצאות, ובאחרון סדנאות. הכנס יתחיל בשעה 09:15 ויימשך עד 15:00. יהיו אנשים שיהיו כאן במגדלור וחלק בכנס.
מתחילים מעגל.
עודד: עזה מבחינתו זה אנשים מהעבר, עם שכנים אני רוצה לחיות בטוב. אני לומד על שורשי הסכסוך. קורא ספרות פלסטינית ועוד. מטרתי היא לראות את הצד השני. הבנתי שלא כל אמת שמכתיבים לי היא נכונה ומתחייבת בדיקה. המגדלור חשוב לשיח בין יהודים ליהודים. מכאן שלמגדלור יש חשיבות כפולה. אני שמח להקשיב גם לשונים ממני.
ג'אבר: אני שייך לישוב הבלתי מוכר אל זרנוק. למרות הקשיים של הכפר שלי, הסבל בעזה רב יותר. לא יתכן שאני אחיה כאן בנוחות יחסית ושם יש רק סבל. יש לי תקוה שהסכסוך ייפתר.
אסף ינאי מכפר עזה בעבר הקרוב מאשקלון: היה בשבוע שעבר, התעניין והחליט לחזור. מתאר שלושה סבבים של קשר שלו עם עזה. הראשון – אמי עבדה כאחות בעזה. סבב שני – בצבא הגעתי לעזה, והיתה לי חויה של אחד מול מציאות שונה. זכרונות מהשוק שחויתי כמו בעולם השלישי. ניגוד בין שני עולמות במרחק קצר. הסבב השלישי היה כאגרונום בגוש קטיף. מקוה לטוב.
אילן: גדלתי בעמק. בן זוגה של מרי. הייתי טייס בחיל האויר ובמשטרה. יש פער בין ערכי שותפות ושיווין במשמר העמק, בצבא ובמשטרה. החיכוך שלי היה עם הצד השלילי של הסכסוך. הפתרון הוא ביחסים האישיים והאנושיים. החיבור מניסיוני בצבא ובמשטרה הוא מורכב.
רוני מספרת בפירוט רב על חברינו שמעבר לגדר.
עם הצטרפותם של בני מבועים ונתיבות מרי מדברת על צפיפות האוכלוסין בעולם.
עודד מוסיף לתת נתונים על פער קיצוני ברמת החיים בין עזה לישראל.
ארבעת הצעירים היודבתניקים מעירים שמה שמושך אותם במגדלור הוא הדעות השונות ממה שהם שומעים סביבם. כמו כן הם מדגישים שהדעות המובעות כאן מבוססות על ידע מוקדם ועל ניסיון חיים. ג'אבר מספר על התחושה של היות מיעוט. עם זאת יש כח ומשמעות לאחרות בה אני וגם יושבי המגדלור חיים אותה – למיעוט יש כוח בהתמדה ובנחישות ויש לו השפעה.
עודד מספר על גאוגרף שטוען שיש בעולם 2000 קהילות שמוגדרות כלאומים. רק ל- 200 מהן יש טריטוריה.
מתפתח דיון היסטורי על התפתחות המושג לאום. ג'אבר אומר כי האדם האנושי ביותר הוא הבדואי במדבר.
מי הגיע היום? עודד, אסף, משה, רוני, מרי, אילן, ג'אבר, מלכי, עוזי, יוגב, אופק, אורן מנתיבות, מיטב ממבועים וחיותה.
מי כתבה? חיותה.