מפגש 174 -16.7.2021

והיה צל עצי אורן והיתה רוח נעימה והיה קפה. לרגע קצר נשמע טרטור אופנועי שטח שהתלבטו בצומת הדרכים לאן לפנות ולבסוף פנו לכיוון הנגדי. השקט צנח אל צהרי יום השישי הטוב השונ"צ בחום הקיץ. והיינו שמוליק, חיותה ואני משיחין בענייני דיומא.
בשלוש ורבע, כשכבר חשבנו לקצר קצת במיגדלורנו, הופיעו מהרן ואברהים. לאחר קפה וברכות הציע מהרן להנחות "מעגל" וביקש מאברהים לומר מהי עזה בשבילו.
אברהים מתפרנס מהפעלת מכונה לניסור בטון, חבר ילדות של מהרן. הוא נענה להזמנתו לבוא למגדלור. עזה, אומר אברהים, היא מקום צר… מיליון וחצי אנשים. בית סוהר גדול. צריך שלום לפתור את הבעיה. הבעיה היא בין ממשלות. זהו, קצר ולעניין.
מהרן פותח ומספר שהשבוע הוא היה בשכם. הלך לקנות חליפה בחנות יוקרתית. שם פגש קצין מה"רשות" ונקשרה שיחה ביניהם. שאל אותו על עזה. הקצין אמר שהם שתי ישויות נפרדות והוא אפילו לא יודע מה קורה שם. הוא הוסיף ואמר שמזה תקופה אין קשר עם עזה והם לא יחזרו לשם. מהרן מוסיף לנו תובנות משלו ואומר שעבאס נסע לתורכיה כדי לקדם קידוחי גז מול עזה. אם חמאס ישתלטו על הגדה, הוא אומר, זה סוף הרשות ולכן עבאס אצל התורכים, כדי ליצור תמיכה. עזה צפופה יותר ויותר וגם לבנון היא חבית חומר נפץ…
שמוליק מספר על סיור שעשינו (הוא ואני) בלוד. יוזמה של ארגון "זוכרות". הם מחלקים מפות של הישובים הפלשתינים שנהרסו במלחמת 48. הוא יביא כדי להראות למהרן… בסיור סופר על הטבח והביזה בלוד במלחמת 48. דיברנו עם צעירים ערבים ילידי המקום, על רקע המהומות שהיו במאי האחרון. הצעירים "לוחמנים" ומצהירים שילחמו על בתיהם וזכויותיהם.
אשה שאימה היתה בת 8 בגירוש סיפרה לנו את קורות משפחתה והטראומה שעברו. סטודנטית מצביעה לכיוון ביתה ואומרת שכדי להגיע אליו, עליה לעבור ליד הישיבה שהקימו צעירים יהודים ואלה "עושים לה צרות". שמוליק מסכם, האוירה בלוד לא רגועה עדיין ויש הרבה כעס.
חיותה מצהירה על עצמה שהיא לא "להוטה מבחינה פוליטית" כמו שמוליק ועודד… היא מגיעה לעתים להעניק כוח… לדעתה, הממשלה הנוכחית משנה קצת את האוירה ונראה שהיא באה לעבוד. אבל זה לא ישנה לגבי עזה.
אותי "תפסו" השבוע שני נושאים. האחד, סירוב הרשויות בישראל לאפשר לפעילה הפוליטית חאלדה ג'ראר לצאת ללווית בתה סוהא שנפטרה באופן פתאומי בגיל 30. הסירוב נומק בעיקר בסיבות של סמכויות ובירוקרטיה. למי, כביכול, יש אפשרת חוקית להניע מהלך כזה…

הנושא השני היה מצב המים החמור ממילא ברצועה, כשמאז ה"סבב" של מאי המצב החמיר בגלל שישראל לא מאפשרת הכנסת ציוד לתיקון של צנרת המים והביוב. מערכת הביטחון מגדירה כ"הומניטרי" בלבד את מה שנכנס לרצועה וציוד לתיקון הצנרת לא עומד תחת הגדרה זו. התוצאה היא מים מזוהמים ולא ראויים אפילו למקלחת. תליתי את החדלון המוסרי הזה באדם מסוים, אבל בגלל שלא מדברים פוליטיקה במעגל, לא ארחיב…

היינו: חיותה, אברהים, שמוליק, מהרן ועודד.

כתב: עודד

כתיבת תגובה