מפגש 149 – 22.1.2021

ושוב… יום של שמש נעימה אחרי יומיים גשומים.
נחשי, שמוליק, רמי ואני מייסדים את המעגל לחומה של חמה, בחוץ.
רמי בא מוקדם כדי להמשיך את פרויקט החשיפה של אזור המפעל ומגורי החיילים שלצידו. הגילויים מרשימים! הפעם נחשף עוד טפח שמרמז על חיי הפנאי של החיילים. הדרכה והסבר ינתנו במקום…
מגיע ג'אבר עם ח'יתאם ועם בנם הקטן (3) וואליד.
מגיעה גם נעמי.
מלמעלה מציצים מטיילים. מוזמנים, באים, יושבים, קפה. רמי מסביר להם בקצרה על מה ולמה…
מתחיל מעגל. נעמי אומרת, שהיא תשמח לאפשרות ללכת ישר מכאן לים של עזה.
ח'יתאם מספרת שהיא באה מדי פעם ומשוחחת על הפירות שהשלום יכול להניב. בגיל 10 היתה בפעם היחידה בעזה. ממעטת להגיע כי היא עובדת בימי שישי. טוב לה להיות פה.
נחשי מתרשם מהיופי של האזור. עזה כל כך קרובה אבל גם רחוקה. שכחנו את הקשרים הטובים שהיו פעם עם העזתים. פה אנחנו נזכרים. הדחקנו את המודעות למצב שם. זו הזדמנות בשבילנו להזכיר שהיה עבר יפה ויהיה עתיד מרשים.
יוסי, זוכר שכילד נסע באוטובוס עם אמא מאשקלון לעזה, לשוק. באינתיפדה הראשונה בא כמילואימניק כבוגר ולא הבין את הסיטואציה. בנו איבד עין במלחמה. ברור לו שהכל זמני ועוד יהיו קשרים.
שיר, אמא טריה. יש לה עסק בשדרות: פסטה וזהו, בשותפות עם ליר ועידן שבאו גם. לא מכירה את עזה, לא היתה שם מעולם. רק צרות חוותה משם, למרות שיש לה מחשבות על חיים באזור מסוכן, היא מחפשת לקנות בית באזור.
ליר בת של יוסי, גדלה במפלסים. עכשיו גרה בת"א. כילדה, לא היתה מודעת לסכנות הבטחוניות סביבה. בצבא גילתה שיש בה פחדים והבינה שמגיל 3-4 היא במצב של פחד.
עידן, מפלסים. מאד אוהב את האזור. מעדיף להסתכל על הצד הטוב של עזה כפי שחווה מסיפורי הוריו. צריך, לדעתו, לעשות משהו כדי לשפר את המצב.
רמי, שנמצא בתחילת המעגל וגם בסופו, אומר שעזה עטופה וסגורה בפחד. עזה היא צומת דרכים היסטורית.
מגיעים אסף סמדר ונועה. נעמי מבקשת מרמי שיספר על הכלנית ואנחנו זוכים להרצאה בוטנית מפי רמי, על הכלנית. כבונוס, מוסיף לנו שמוליק עוד אי אלה פרטים על הצמח המופלא הזה. רמי אומר שישנה תמונה של קצין אוסטרלי מ 1917 עם זר כלניות ענק. ישנן גם תמונות של חיילים ממלחה"ע הראשונה שחנו פה וצולמו בתוך שדות כלניות. בעבר, כשהאזור (10,000 דונם בערך) עובד, לא היו כמעט כלניות. מאז שזה שמורה, הכמויות מרשימות.
מגיעים עוד בני משפחת חרובי. מירהל'ה (אמא של רמי), דגנית ואילן (אחותו ואחיו) ורמי לוקח את כולנו לראות את הממצאים שחשף. דרך הממצאים, רמי מסביר על הערכות הצבא הבריטי באזור אל מול האיום הגרמני.
זהו.
מילים ולחן: ח'יתאם, ג'אבר, וואליד, יוסי, שיר, ליר, עידן, נעמי, רמי, עודד, נחשי, שמוליק, סמדר, אסף, נועה, אילן, מירה'לה, דגנית.
רשם: עודד

1 thought on “מפגש 149 – 22.1.2021

כתיבת תגובה