מפגש מספר 91 – 13/12/2019

ביום חמישי 12/12 בשעה 13:10, ללא שום סימן מקדים, פרצה לפתע סופת חול מטורפת וכיסתה את האזור בענני חול ואבק. מתוך הסופה הזאת פתח רמי ביום שישי, 13/12, את המעגל במגדלור. רמי סיפר על שיירות הגמלים שנעות בסופה, מוכוונות מצפן פנימי, ממדיין (נוה מדבר ענק במדבר הסעודי) לכיוון עזה, העיר שהיא צומת הדרכים החשוב והמשפיע בתקופות רבות של ההיסטוריה במרחב.
רמי לא היה לבד כמובן… היו גם שמוליק ועודד שהגיעו כמנהגם מזה 91 שבועות ובמקום כבר חיכה צוות הצילום של מגמת הקולנוע שנה ב' בספיר, אור וגל. הם מלווים אותנו כבר שבוע שני ומן הסתם יוסיפו ויבואו גם בשבועות הבאים.
בעוד כוסות הקפה נמזגות ואל המעגל מצטרפת רוני שהביאה איתה את אדיר.
ג'אבר מגיע ומפתיע אותנו כשאליו מתלווה סירין בתו.
גם נוגה מגיעה, גם היא באה לצלם. עכשיו אנחנו מוקפים בשתי(!) מצלמות ווידאו, כל מילה מתועדת… המצב מחייב מעגל היכרות.
רמי מנחה. הנוכחים הקבועים חוזרים שוב ושוב ומספרים על צו המצפון המכוון אותם, כמו אותה שיירת גמלים בסופה, להגיע למגדלור ולהעלות את תודעת עזה בינם לבין עצמם, עם המצטרפים החדשים ועם תושבי עזה הנצורים.
ובעודנו מדברים עזתית, מצטרפים גם נחשי, לימור ומשה. כולם מניר יצחק, ואיתם יפת ונינה הפרוותיים והנובחים.
אור ונוגה עוברים עם מצלמותיהם מצד לצד כדי לצוד את הדובר התורן במעגל. כמובן שחוקי המעגל לא פוסחים עליהם וגם תודעת עזה שלהם נמסכת לתוך המעגל.
מגיעים אנדריאה ודן. אמריקאים משיקגו, דוברי עברית מצוינת. נשלחו על ידי יעלה שמגיעה בעצמה לאחר כמה דקות רכובה על אופניים דו מושביים ביחד עם שני בתה. מאוחר יותר יבקר אותנו גם תומר, בן זוגה של יעלה ואביה של שני.
גם סולי ממושב יבול מגיע וגם מארי מבית אלעזרי.
סך הכל במעגל יום השישי במגדלור כ-20 משתתפות ומשתתפים (לא כולל נינה ויפת).
כולם דיברו, כולם אמרו את תודעת עזה שלהם, כל אחת ואחד מהמקום שבו עזה פוגשת אותו/ה. אם אלה גל ואור מספיר שהיו חיילים במלחמה ב-2014, או יעלה שגרה כמה מאות מטרים מבתי התושבים ברצועה, סירין וג'אבר שגרים בישוב לא מוכר, אנדריאה ודן שבעירם שיקגו יש קהילה גדולה של פלשתינים והם בקשר איתם, או רוני שחזרה (לבקשת רמי…) וסיפרה את סיפור העברת הפסנתר לעזה, אדיר שגר בשדרות אבל בישוב שבו גרים הוריו הוא נפגש ומשוחח עם סטודנטים פלשתינים שלומדים שם וכולנו, שכני ושוכני המרחב, מבקשים שלווה וזמן לעסוק בריפוי של סבל במקום אחר על פני הכדור.
כתב- עודד.

כתיבת תגובה